DALAKÇI GENÇLİK

Alim Tosun

23.04.11

Anasayfa
Yukarı
Selam Nazım
YELATAN

 

Köyümüz Dalakçı Gazetesi yazarlarından makaleler

Alim Tosun

Emekli öğretmen

YAŞAM ÖYKÜM

15 Şubat 1948Kırşehir Mucur ,Dalakçı'da doğdum.Bu doğum tarihim asla gerçek değil,varsayımlı.Her Dalakçılı çocuklar gibi tozlu yollarda koştum.Göden çekirgelerinin kıçlarından ekin sapı sokup, üfleyerek karınlarını şişirdim.Hayvana bilinçsizce yapılan insanlık dışı işkence.

Tarlaya azık,ekin işleyen ırgatlara su taşıdım. Gücüm yetmeyerek ekin tarlasında tırmık çektim.Bağ bekledim.Kuzu ve dana güttüm.

İlkokula köyümde başladım.Oldukça gayretli bir öğrenciydim.Ama elimde kalem,defter,kitap ,çanta yoktu ya da eksikti.Yani biri varsa öteki yoktu.

Okul arkadaşlarımdan Elif ÜNSAL en başarılı ve zeki öğrenciydi. Onunla yarışıyordum kendi düşümcem ve dünyamda.İkinci sınıfı bitirdım ve üç'e geçtiğim yıl ailemle Ankara'ya taşındık. Babam Ankara'da iş bulmuştu.Üçüncü sınıfı Ankara Gülveren İlkokulunda, 4 ve 5 'i Keçiören Çizmeci İlkokulu'nda okudum.1959'da Keçiören'deki Hüseyin Güllüöğlu Ortaokuluna başlayarak bu okulu 1962 de bitirdim. Aynı yıl Ankara Yıldırım Bayezit lisesi'ne girdim. 1 yıl zaiatla 1966 da liseyi bitirdim. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakürtesi Göğüs Hastalıkları kürsüsünde memur oldum.Şansıma Ankara Üniversitesinde gece bölümü açılmıştı.Şimdi bu bolüme ikinci öğretim diyorlar.

A.Ü.Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandım.Gündüz memur,gece Üniversite öğrencisi. Zorlu bir süreç...

Bu arada Fakültenin ikinci sınıfına geçtiğim yıl evlendim.Eşim Döndü Çimeli köyünden.Dünyalar iyisi bir eş. İki oğlumuz oldu.Büyük oğlum Zafer Devrim öğretmen,Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde.Küçük oğlum Mustafa Tonguç da öğretmen İstanbul Halkalıda.

İş,okul,evlilik.Ama yılmadım Üniversiteyi bitirdim.1973'te Öğretmen olarak Kirşehir Lisesine atandım.İlk öğretmenliğimdi.Günlerim zevkli geçti.Öğrencilerimi iyi yetiştirdim.Çünkü derse hazırlanarak giriyordum.Bugün yetitirdiğim öğrencilerim Devletin her kademesinde görev yapıyor.Hangi devlet dairesine gitsem onlardan biriyle karşılaşabiliyorum.

3 yıllık hizmetten sonra isteğimle İzmir Dikili Lisesi'ne atandım(1976).Dikili deniz kıyısında şirin bir ilçe.O yıllarda nüfusu 6000.Şimdilerde 25.000 ve tüm ekili alanlar yazlıkçılar tarafından beton yığınına dönüştürülmüş.Canım zeytinlikler birer birer bitirilmiş.Pamuk tarlaları da aynı şekilde.

Daha sonraki görev yerlerim; sırasıyla Ankara Eğitim Enstitisü , Ankara Keçiören Lisesi. O yıllarda Kahramanmaraş olayları(1979) olayları protesto etmemiz sonucuna 3 ay görevden uzaklaştırılmam. Yeniden göreve dönmem, ardından Kahramanmaraş imam hatip lisesi'ne sürgün edilmem ve ardından öğretmenlikten istifa ederek yurt dışına işçi olarak gitmem. Bir yıl sonra yurda dönmem. Altı yıla yakın öğretmenlikten ayrı kaldıktan sonra yeniden dilekçe ile göreve Ankara Gülveren Lisesinde başlama, ardından Keçiören Lisesine geçiş, bunun ardından da hizmet süremi doldurarak emekli oluşum. Ama emeklilikle birlikte sudan çıkmış balığa dönmüştüm. Bir emekli öğretmen arkadaşla ''acaba bizi yeniden öğretmenliğe alırlar mı?'' diye kös kös Milli Eğitim müdürlüğüne gittik.Durumu anlattık. Branşımdan dolayı beni yeniden öğretmenliğe alabileceklerini söylediler. Bunun üzerine başvurumu yaptım. 15 gün sonra Ankara Çankaya Anadolu Lisesi'ne yeniden atandığıma öğrendim. Gittim göreve başladım. 2.5 yıl da bu okulda çalıştıktan sonra önemli bir ameliyat geçirdim. Zorunlu olarak yeniden emekli oldum.

Yaşamımın bu evresinde Dalakçı Gazetesi'ne köşe yazısı yazıyorum. Şiirlerim aynı gazetenin sayfalarında yayımlandı. Ayrıca yaşam öyküm ve toplu şiirlerim Salihlide yayımlanan Sevgi Yolu adlı antoloji ve dergide yayımlandı. zaman zaman da şiir yazmaya devam ediyorum

Şu anda İstanbul'da yaşıyorum. Ama geçici, 20 Haziran 2009'da küçük oğlum Mustafa Tonguç'un düğününü yaptıktan sonra İstanbul'dan ayrılacağım.Bundan sonraki yaşamımı Dikili ve Ankara olarak planlayacağım. Bu arada 62 yaşındayım. Daha kaç yıl yaşayacağım belli değil...ALİM TOSUN18 HAZİRAN 2009 YENİBOSNA\İSTANBUL 
 

 

Anasayfa | Selam Nazım | YELATAN

Stand: 22.04.11