DALAKÇI GENÇLİK Yarenlik

15.12.15

 
Anasayfa
TAVATIR RADYO
Görüşler
Muhtarlık
Haberler
Muzik
Dalakcı Sohbet
DAL-DER
Yarenlik
Amacımız
Bizler
Yenilendi
Videolar
Rehber Kayıt
Anı / Denemeler
Oyun
Kurum ve kuruluşlar
Sağlık
Köyümüz
Şiirler


Değerli köylülerimiz bu bölümde köylülerimiz arasında anlatılan çeşitli gülmeğe değer konuları işleyeceğiz. Sizden ricam, buraya yolladığınız konuları, konuyu yaşamışlardan veya ailelerinden destek alarak göndermeniz. köylümüzün istemediği  bir konunun burada işlenmemesi gerektiğini düşünüyoruz.Her konuda kaynak ve isim verilmesi gerekmektedir. LAKAP kullanmada ayrıca bir özen gösterirseniz Memnun oluruz.

Burada adı geçen ve şimdi aramızda olmayan o saygıdeğer insanları rahmetle anıyoruz

 

36

 

 

IZ BAAR YERİF

 

Biçerciler bir mobileti ile kadir emmiye alışverişe geliyorler mış. Kadir amca bunu şöyle dile getiriyor.

Taa aşşaada beri angra angra geliyo aldığı bir cuvara.ha navar Iz baar.

Ali Bozdağ

 

35

 

 

Tas Tabak

 

Kadir Genç bir gün bakkalda anlatır şu Allah’ın işine bak Horozla Tavuk işlerini Tııııssss diye bir dakkada görüyo,  iş bize gelince soba, tas, tava derken duymuyan kalmıyo.

Mehmet Köksal

 

34

 

 

 

Sinirli

 

Oğlunun sinirli olmasından zaten şikayetçi olan Halit Köksal bir gün oğlunun evine ziyarete gider Sabah musluğu açtığında hava yapan musluk PAT PAT PAT diye ses çıkartınca Halit Köksal bııı bııı bizim olan musluğu da kendine benzetmiş der.

Mehmet Köksal

 

33

 

 

 

Kambak

 

Köye saman taşımaya gelen oldukça eski kamyon karacaören yolunda devrilir.

Köyden Muhtar Keramettin ve yanındakiler yardım için giderler. Kamyon sahibi sızlanmaktadır Malım mülküm servetim gittiiii gittiii. Muhtar Keramettin yanındakilere döner ve Kamyon bi kambak mış samana acıdım der.

Mehmet Köksal

 

32

 

 

 

 

İki Kilo Tatlı

 

Tayyar Eniştesi Kadirle atışır küfür furyasında bir küfür de Kadir Genç eder. Tayyar Mahkemeye verir. Bir çok ricaya rağmen tayyar davadan vazgeçmez. Mahkeme günü aynı arabayla mahkemeye giderler. Son ricaya Tayyar iki kilo tatlı alırsan vazgeçerim der. Tatlı alınır dava bir celsede kapanır. Geri gelinirken yeni bir tartışma başlar Kadir Genç dayanamaz ve bir küfür daha eder. Köylüler aman Kadir emmi neydiyon dava daha yeni kapandı derler, bunun üzerine Kadir Genç olsun iki kilo tatlının başına bakıyo bırak da edeyim der.

Mehmet Köksal

 

31

 

 

 

İtibar

 

Bir gün Mıllahasan at arabasıyla gittiği görevden komineye geri dönerken yolda cinganların (çingenelerin) at arabasıyla karşılaşır. Cinganın arabası Mıllahasan'ın arabasının yanından hızla geçer. Bunu gören Mıllahasan atları koşturmaya başlar ve yarışmaya başlarlar. Bir cinganların arabası bir Mıllahasan'ın arabası derken, Mıllahasan bir şekilde geçmeyi başarır ve komineye gelir fakat atlar terden sırılsıklam olmuştur.
  
   Yetkili bu durumu görünce Mıllahasana sorar.

   - Hasan ne yaptın sen böyle, atlar terden ölmüş. Yazık değilmi ?

   Mıllahasan cevabı yapıştırmış

   - Müdürüm ben devletimizin itibarını korudum. Cinganın arabası koskoca devletin arabasını geçseydi dahamı iyiydi.

Ulaş Köksal

 

30

 

 

 

Genç Doktor

 

Fayık'ın hanımı Ayşe hastalanır, doktora muayene giderler. Sıra onlara geldiğinde Fayık hanımının içeri girmesi ile dışarı çıkması bir olunca sorar ne oldu avrat hanımı kuşkulu bir bakışla doktor çok genç der Fayık kendine has üslubuyla Avrat çektirmeciyik muaene edecek evimize gideciik der

Murat Köksal (Tapanoğlu) / A. Tosun

 

 

29

 

 

 

 

Dar Kazan

 

Hasanın İsmail Yorgun argın ve karnı çok aç bir halde eve geldiğinde yemeğin hazır olmadığını ve annesinin büyükçe bir kazanda aş pişirdiğini görünce dayanamaz ve annesine Ana gı kazan dar geliyosa  etirafına tahkta çakıyım der.

Murat Köksal (Tapanoğlu)

 

28

 

 

Ne olur Ne olmaz

 

Tıkalağın hanımı Ayşe, kör Tahsin’ e iğne vurmaya gider. Tahsin’in eşi Gülsen geline,

-         İğne yaparken yanımda dur. Der

-         Yanında olmasam ne olur

Tahsin dayanamayıp araya girer,

-         Doğru söylüyor avrat, ne oluuuuur ne olmaz.

Ramazan Erbaş

 

27

 

 

Boynum Uzuyo

 

Kıl Ömer’ in parası kayıp olur, Oğlu Hacı’ dan şüphelenir. Duvarda çakılı kazığa örme atar, Hacı’ nın boğazından geçirir. ‘ seni asacağız çıkar parayı’ der Annesi ipi çekmeye başlar. Hacı acı ve korku ile bağırmaktadır

-         Ayağım yerden kesiliyo, boynum uzuyo!

Aslında parayı Hacı almamıştır para sonra bulunmuştur.

Ramazan Erbaş

 

26

 

 

Zina

 

Arif Arslan'ın iş arkadaşı Arife eğer süreceğin Tramvayı senden önce bir kadın sürdü ise hemen koltuğa oturma, koltuk sıcak ise zina olur der. Arif bunu bizlere anlatırken İrfan Genç noktayı koydu Arif o adam heç zina görmemiş.

Ali Bozdağ

 

25

 

Günaydın

 

Yahya evlendiğinin ertesi gün (değim yerindeyse gerdek gecesi sabahı) üzerinde çizgili pijamaları elinde ırbık neşheli bir şekilde bahçenin öbür ucundaki tuvalete giderken gördüğü Gadıların mıstıya Günaydın der Gadıların mıstı kendine has uslubuyla Bagna neee var sanga günaydın der.

Ali Genç

24

 

Tomballak Aşırırım

 

Kaye  oğlu  Aytekin’ i de alarak  kendi  için  düğür  gider. Talip  olduğu  kadının  bir  başkasına  söz  verdiğini  öğrenen  Kaye  üzgün  geri  dönerken  Oğlu  Aytekin, Baba  üzülme  iyi kide  olmadı, der

Kaye  oğlunun  bu lafı  üzerine  sinirlenip  saldırır.  Vallahi  baba,  kadın  gençmiş  sen  yaşlısın

Ne  ulan!  Ben  öldüm mü  sanıyon  ben  o  kadına  tomballak  aşırttırırdım.

Ramazan Erbaş

23

 

Havale

 

Postalı’nın  Hacı’nın danası  hastalanır. Hacı  baytara  telefon  edip  çağırır, baytar  gelemeyeceğini  ileri  sürerek,  danayı  Hacı’nın getirmesini  söyler.  Mucur’ da  danaya  bakan  baytar,     Ben  anlamadım, Kırşehir’e  götür.  Der Kırşehir’de ‘Hacı  emmi  ne  oldu’  diyenler  olur.  Hacı’nın  cevabı  tedirgindir.     Valla  danayı  Ankara’ya  havale  edecekler  herhalde.

Ramazan Erbaş

22

 

Yardım sever iskender

 

İskender,  Ulus’ta  kavga  eden  kişileri  görünce  gayr-i  insani  ayırmak  ister. Bir  süre  sonra  kavga  edenler  birleşip  İskender’in postunu  çıkarır.

Ramazan Erbaş

21

 

Tosun Olsaydı

 

Safi’nin  Ramazan’la  Hacı  Veli  ‘kasapız’  diyerek  kurban  kesmeye  giderler.  İkisi  bir  olur,  bir  koyunu  kesemezler.  Kurban  sahibi  sinirlenir. Kasabım  diyorsunuz  bir  koyunu  kesemediniz. Hacı  Veli,  adamı  ikna  edecek  cevap  arar,    Tosun  olsaydı  on  dakika  sürmezdi,  sen  koyun  olduğuna  bakma,  der

Ramazan Erbaş

20

 

İyi işetiyo

 

Copban’ın  Bekir doktora  gider, Doktora bizim  Hacelinin  hapından  banada  yaz. der

Doktor  sorar, Niye?    Beni iyi  işetiyo, Hacelide  Sarik’ten  almış.

Ramazan Erbaş

19

 

Postumu Çıkarır

 

Hacı  İbrahim’in  Mehmet  Ali  araba  alır. Oğlu, Baba sana  güzel  bir  değnek  yapayım  arabaya  koy,  çatan  olursa  işine  yarar der Oğlu değneği yapıp  babasına  götürür.  Mehmet  ali  değneği  alıp  şöyle bir tarttıktan  sonra Yok oğlum  bu  bana  yaramaz , der  Baba niye  yaramıyomeşeden  yaptım? Olmaz  oğlum,  biri  derin  derede  elimden  alırda  postumu  çıkarır.

Ramazan Erbaş

18

 

CEHENNEM

 

Fayık (Faik Tosun) eve geldiğinde gelinlerin kapıda oturduğunu ve karısının orada olmadığını fark edince gelinlere sorar Geyz ananız nerde neredeyse koro halinde cevap gelir öğlen namazı kılıyor. Fayık geri döner ve gider bir vakit sonra geri geldiğinde aynı sahneyle karşılaşır ve tekrar sorar ananız nerde  cevap ikindi kılıyor dan başka bir şey değildir. Fayık geri döner ve gider yine bir vakit sonra geri geldiğinde aynı sahneyle karşılaşır ve tekrar sorar ananız nerde  cevap nafile kılıyor. Fayık Bir taşın üzerine oturur ve beklemeye koyulur biraz sonra elinde tesbih dua ederek eşi kapıdan çıkar. karnı çok acıkan Fayık eğer cehennemde karşılaşırsak canına okurum der.

Ali Bozdağ

17

 

Kendi elimi Göremiyom

 

Mılasan (Hasan Köksal) iş arkadaşları ile Okey oynarken hep Gözündeki özürden olsa gerek Geriye yaslanarak taşlarına bakarmış arkadaşları ikaz etmişler Mılasan gerilip gerilip daşımıza bakma Mılasan cevabı yapıştırır Ne diyon A... Si....m ben kendi daşımı göremiyom

Murat Köksal(Tapanoğlu)

16

 

Salak

 

Tahsin Tosun 50 - 100 kadar Culuk (Hindi) alır amacı bunları yılbaşına kadar besleyip satmak. Culukları yayarken komşusu ömer Tasin bu iş pek hayır etmez Culuk savak olur diye söze tam başlamışken hazır cevap Tahsin Tosun ömerin sözünü keser ve Omar nediyon yumuş mu buyuracaam yılbaşı günü bi savak da ben bulup bunları satacam der.

Aydın Tosun

15

 

Bizim Keseye

 

Bir bahar zamanı Kadir Genç ve evde o zaman hazır bulunanlar bahar temizliği yaparken kayıt damında bir seklem unu kaldırdıklarında altında bir sürü fare çıkar bunu Kadir Genç eşi Fatma Genç'e şöyle anlatır. Braaauuuu fadimeee şunalara bak gelmişler, evlenmişler, çoluğu çocuğu olmuş, torun torba sabı olmuşlar hepsi bizim keseye.

Ali Bozdağ

14

 

HIZ

 

İbrahim Bozkurt ( Badili ) bir gün bir eşek alır. Badiliyi konuşturmak isteyen köylü caminin önünde Badiliye takılır. İrbam aaa bu uyuz eşşea nerden aldın? Badili cevabı yapıştırır. Sen nediyon gidi bu eşşa bindiniydi mucura doru git telefon direklerini sayaman

Ali Bozdağ

13

 

Ehliyet

 

Devlet üretme çiftliği (Kominede) işe giren Mıllahasan'a ne iş yaptıracağını Mıllahasan'ın yanında sessizce tartışan iki mühendis şoförlük ( At arabası ile) gözündeki özür nedeni ile olmaz kanısına vardıkları anda Mıllahasan ne a..s...m gideceğim yer araplı geleceğim yer komine tirafik birbirinin b...kunumu yiyo diye cevap verir ve şoför olarak işe başlar.

Ali Bozdağ

12

 

Berrrah

 

İzinde Kadir amcamın (Kadir Genç) dükkanının önünde otururken o muhteşem asmaya gözüm takıldı. Kendimin de asması olduğu için olsa gerek küflenmiş birkaç salkıma dikkat çekerek  amca şunlar niye küflendi diye sordum. Kadir amcam çok sakin bir şekilde Vay Aliii geelen Beeerrrah diyo diye cevapladı ( Nazara da inanmak gerekir)

Ali Bozdağ

11

 

Nişanlılık

 

Bir akşam üzeri Mıllahasan'ın eşi Safiye tavuklara cü cü diye seslenerek yem verir komşusu Fatma'nın horozu tavuklarla birlikte yem yemeğe koyulur bunu gören Mıllahasan telaş la yerinden kalkıp futbol topuna vurur gibi horozu kovarken Çık domuz nişanlılığa mı? geldin der.

Ali Bozdağ

10

 

ZIRIĞI BANA GETİRİN

 

Hasta yatan Faik (Fayık) Tosun evdekileri ne bana zırığı (erkek Eşek) getirin der Zırığın getirildiğini söyleyen geline aç kapıyı Zırık beni görsün der kapı açılır zırıkla karşı karşıya gelen faik  Zırık Avradın emaneti sana  der.

Aydın  TOSUN

9

 

Gözünü çek

 

Bir akşam üzeri Dumanın İsmail Cobbanın Bekirin de bulunduğu sohbette Cobbanın bekirin bir şey isteyecek gibi bakışına dayanamaz eliyle işaret ederken sesli bir şekilde  Gözünü öte çek bekiiiiiiir  der.

Aydın  TOSUN

8

 

Menmuniyet

 

Bir akşam üzeri Mıllahasan'a eşi Safiye komşusu Fatma'nın gelen seyyar satıcıdan alış veriş yaptığını ve kendisinin de aynı şeylere ihtiyaç duyduğunu söyler buna iyice sinirlenen Mıllahasan sabah erkenden (sığır sürülürken) Komşusu Fatma'nın yolunu keser ve Fati bacı senden çok mennunum iyi ki kırık dutmuyon der.

Rahime Tosun

7

 

İSTANBULDA DÜRÜSTLÜK

 

Keramettin Köksal İstanbulda ki oğlunu ziyaret etmek için hazırlığını tamamlar ( et, peynir, tepik, düür vs. )ve yola çıkar. Oğlunun çalıştığı iş yerine sabah saat 06:00 da ulaşır. Kapıda ki güvenlikler elinde ki erzaklarla onu içeriye almadığından şapkasını çıkarır erzağın üzerine kor oğlunun yanına aşağı iner. Malum İstanbul gibi bir yerde bu dürüst davranış ihanete uğrar ve  Keramettin yukarı çıkana kadar erzak çalınır. Köyde bunu duyan Menevşe Bacın hemen bir türkü yakar:

İstanbula gönderdim Keramettin gibi kopuğu

İtirde geldi şapkıynan tepiği

Eller duydunuz mu?

Mehmet KÖKSAL

6

 

DİYEMEM YAHUUU !

 

Mehmet Sapmaz (KAHYA) eşi öldükten sonra yeni evlilik girişimlerinde bulunur Periyodik denilecek kadar sık aralıkta köye Mucur, Kırşehir ve kayseriden boşanmış veya dul bayanlar getirir bir iki derken bir gün cami önünde düşünceli olduğunu gören köylülerden bir sorar 'No kaye dalmışsın o sırada sesini yükselterek Kahya ağzından baklayı çıkartır Avradı mafitmişler der Bir kaç köylümüz merakla ve kahyayı konuşturmak için etrafına toplanıp sormuşlar Kaye neresini mafitmişler kahya bunun üzerine seslice DİYEMEM YAHU diye cevap verir.

Ali Bozdağ

5

 

GENE TAYYAR

 

Tayyar evden kaçtığı bir gün Şimdiki kayın babası osmanaın Harmandaki sapının içine yatar. Sabahleyin Harmana gelen osman Dirgeni batırınca Tayyar can acısıyla bağırarak sapın arasından çıkar. Bunu Osman Harman komşularına şöyle anlatır. Dirgeni dürtdüydüm bi baktım Tayyar, Gözümü üfeledim baktım gene Tayyar, besmale çektim gene TAYYAR Allah allah bu ne iş yahu.

Ali Bozdağ

4

 

KEYFE BAK

 

Kadir Genç bir gün bakkalda bir bardak su içmek için testinin yanındaki tası çalkalar bu esnada tas elinden kayar ve beton üzerinde birkaç defa seslice  zıpladıktan sonra fasıl bitişini andıran bir sesle durur. Oraya doğru bakan Kadir Genç  Benim canım burnumda Tastaki kefe bak der.

Ali Bozdağ

3

 

KÜZÜRÜK

 

Fatma Genç 20 tane civciv alır. tüm çabalara rağmen civcivler ölürler bu olayı eşi Kadir Genç bakkalda şöyle dile getirir.

Yirmi kadar cücüğü aldık. kartonun içine samanı koyduk. kenarını güzelce deldik.yüz voltluk (watt) lambayı gözelce içine salladık. zabana hepisi küzürük olmuş ha navar atmışlık sallasaydık.

Ali Bozdağ

2

 

PANCAR TARLASI

 

Mıllahasan bir gün Komineden ( Devlet üretme Çiftliği) eve gelirken  Seyfe üzeri gelip  elma bahçelerinden çocuklarına birkaç elma getirmeyi düşünmüş. Seyfeye geldiğinde Osman'ların bahçesinde kimsenin olmaması Mıllahasanı cesaretlendirmiş ve Mllahasan gömleğini pantolonunun içine koyup kemerini sıktıktan sonra işe koyulmuş elmaları bir bir daldan koparıp gömleğinin içine koyarken bahçenin sahibesi elinde büyük bir odun parçası ile arkadan  Mıllahasana yaklaşmış ve hiç bir şey söylemeden, sormadan Mıllahasana vurmağa başlamış. Mıllahasan çok sakin bir şekilde kadına dönmüş ve „ ne o ! anam Pancar tarlasından Eşek'mi çıkartıyorsun? „ diye sormuş.

Ali Bozdağ

1

 

KALİFORYA

 

Dalakçı köyü minibüsleri önceden beridir erken yola çìkmayı ve erken dönmeyi yeğlerler. Kış günleri ise kar nedeni ile geç yola çıkarlar.

Yine bir kış günü Cemal’ın minibüsü aralarında  Keramettininde olduğu beş on yolcu ile yola çıkar. Köyde soğuk aşırı derce dedir. Mevlüdün çeşmesinden geçip Gümüş kümbete doğru yol alırken Sabah güneşinin Gümüş kümbete doğuşunu hayretle izleyen Keramettin Bııı Kümmete bakın kaliforya gibi der.

Ali Bozdağ

 

 

Anasayfa | TAVATIR RADYO | Görüşler | Muhtarlık | Haberler | Muzik | Dalakcı Sohbet | DAL-DER | Yarenlik | Amacımız | Bizler | Yenilendi | Videolar | Rehber Kayıt | Anı / Denemeler | Oyun | Kurum ve kuruluşlar | Sağlık | Köyümüz | Şiirler

Yenilik: 15.12.16